CF

Çeviklik Programları Liderleri

Program Liderleri

Vedat Erol, MCC, ACPC

‘As Leader’ Liderlik Okulunun kurucusu, liderlik ve koç eğitimcisi, profesyonel lider koçu, takım koçu, yazar ve profesyonel konuşmacı olan Vedat Erol sevgi dolu, bilge bir yol gösterici, sürekli öğrenen, okuyan, yazan, farkına varan, farkındalık yaratan bir eğitimci ve koç olarak liderler, lider takımlar aracılığı ile insanlığa hizmet etmeyi yaşam amacı edinmiş bir profesyoneldir.

Ortak yazarlığını yaptığı 5 kitabı bulunan Vedat Erol’un liderlik üzerine yazdığı 6. kitabı ‘Liderlik Yolculuğu” 2012 yılında yayınlanmış ve 2016 yılında üçüncü baskısını yapmıştır.

Uluslararası Koçluk Federasyonu sertifikalı (Master Certified Coach, MCC) ve (Adler Certified Professional Coach, ACPC) lider koçudur ve ORSC (Organization and Relationship System Coaching) takım koçudur. Ayrıca, ICF akredite bir okul olan Adler Central Europe da lider olarak koçlar yetiştirmektedir.

Uluslararası iş ortakları ile birlikte geliştirmiş olduğu liderlik programlarından ‘Agile Leadership’, ‘Leadership Journey’, ‘Yüksek Performanslı Lider Takım’ , ‘Yüksek Performanslı Takım Lideri’ gibi programlar, liderlik alanında birçok şirketin lider yetiştirme programları için tercih edilmektedir. Liderlik eğitimcisi ve koçu olarak da Coachsource ve Axialant, Conscious Business şirketi ile birlikte uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticilerine eğitimler vermekte, birebir ve takım koçluğu yapmaktadır. Bunların yanında, temsil ettiği Tracom Group International ve Gordon Training International’ın master eğitimcisi olarak Türkiye de eğitimciler yetiştirmektedir. Ayrıca, EDAC ve Bios International aracılığı ile liderlik alanında ölçüm ve değerlendirmeler yapmaktadır.

Ankara Üniversitesi D.T.C.F İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Vedat Erol, Marmara Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi alanında master yapmıştır.

 

Program Liderleri

Dr. Selçuk Alimdar, MBA, PSM III, PSPO I, ACC

1977’de Almanya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji, Yeditepe MBA ve İTÜ Müzikoloji ve Müzik Teorisi doktora programlarını tamamladı. Yapı Kredi, Aria, Avea, Türk Telekom ve Tofaş’ta müşteri hizmetleri, pazarlama-satış, insan kaynakları alanlarında görev aldı. Yirmi yıllık profesyonel hayatında çağrı merkezi, süreç geliştirme, denetim, organizasyon tasarımı, bütçe yönetimi, ücretlendirme, eğitim, İK stratejileri, IK BT program yönetimi, deneyim tasarımı, oyunlaştırma, çeviklik danışmanlığı olmak üzere 15 yıl liderlik rolleri aldı. En son liderlik ettiği Tofaş Akademi, 2018’de dünyanın en prestijli kurumsal üniversite ödülü olan ATD BEST listesinde Türkiye’den ilk dünya birincisi unvanını kazandı. Liderlik ettiği çeviklik ve eğitim-gelişim projeleri 40’a yakın uluslararası ödülle taçlandırıldı. Alimdar 2019’da Stevie for Great Employers tarafından Chief Learning Officer of the Year seçildi.

Alimdar, 2011-2013’te Avea’da Türkiye’nin ilk çalışan deneyimi projesine liderlik ederek tasarım düşüncesi alanına adım atmış oldu. Proje kapsamında uçtan uca İK süreçlerini paydaşlarla birlikte tasarlayarak ölçüm sistemleri kurdu. Kullanıcı deneyimi ve oyunlaştırmada uzmanlaştı.

2014’te yine Avea’da kurduğu ve liderlik ettiği Türkiye’nin ilk çeviklik mükemmellik merkezi olan Agile Studio, BT yazılım, BT operasyon, AR-GE, satış, pazarlama, müşteri hizmetleri ve insan kaynaklarında onlarca çevik takıma danışmanlık, eğitmenlik ve koçluk hizmeti verdi. 2015 ve 2016’da çevik dönüşüm inisiyatifi Stevie IBA ve ATD tarafından ödüllendirildi. Alimdar dünyada en üst seviye sertifika olarak görülen PSM III (Professional Scrum Master) ve PSPO I’e (Professional Scrum Product Owner) sahiptir.

Alimdar son 15 yılda müşteri deneyimi, inovasyon, problem çözme, mülakat teknikleri, kişisel verimlilik, fasilitasyon, ROI, değişim yönetimi, koçluk ve çeviklik alanlarında çok sayıda eğitim tasarlayıp verdi. Ayrıca bir süredir bu başlıklardan birkaçında mentorluk hizmeti veriyor. Aynı zamanda 8 yıldır inovasyon, strateji ve işbirliği temalı çalıştaylar tasarlayıp fasilite ediyor.

Adler International’ın Profesyonel Koçluk, CRR Global’ın ORSC, Erickson’un Takım Koçluğu, AoEC’in Sistemik Takım Koçluğu, Lewis Deep Democracy’nin Derin Demokrasi ve Transaksiyonel Analiz Enstitüsü’nün TA eğitim programlarını tamamlayan Alimdar ACC unvanına sahiptir.

Alimdar’ın Prens Dimitrie Cantemir, Karmaşıklık Dünyasında Organizasyon ve Scrum Kılavuzu başlıklı çeviri eserlerinin yanı sıra Osmanlı’da Batı Müziği başlıklı telif eseri bulunuyor. Alimdar aynı zamanda ney üflüyor, çello çalıyor ve ok atıyor. Evli ve bir çocuk babasıdır.

 

Program Liderleri

Utku İlik

İzmir Fen Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği mezunu olan İlik, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde (MBA) tamamladı.

İş yaşamına 1992 yılında “Management Trainee” olarak Koç Grubu’nda başlayan İlik, 1997 yılında Eczacıbaşı Grubu’na katıldı. Eczacıbaşı Grubu’nda, son 10 yılı “Eczacıbaşı Holding İnsan Kaynakları Direktörü” olarak görev aldığı dönemde ekibiyle birlikte, “Stratejik İK Yönetimi, Organizasyonel Yapılanma, Yetenek Yönetimi, M&A İK Entegrasyon Yönetimi, İşveren Markası, Entegre İşe Alım Yönetimi, Ücret ve Yan Haklar Yönetimi, Çalışan Bağlılığı, Esnek Çalışma Modelleri, Çeşitlilik (Diversity)” alanlarında birçok projeyi Türkiye ve Türkiye dışındaki kuruluşlarda (başta Almanya ve Rusya olmak üzere) hayata geçirdi. Kurum içinde bir çok konuda eğitim verdi ve pek çok kişiye mentorluk yaptı. Gerçekleştirdiği projeler içinde “oyunlaştırma (gamification)” yaklaşımıyla ekibiyle birlikte oluşturduğu ve verdiği “Talent Hero”, “Smart Act” gibi etkileşimli öğrenme uygulamalarıyla ve diğer bazı projeleriyle uluslararası Brandon Hall ve Stevie ödüllerinde 10 farklı ödül kazandı.

İlik, tasarımını kendi yaptığı “Kariyerin Yolları Taştan” isimli interaktif seminer programıyla son 15 yılda pek çok üniversitede konferanslar verirken yine çok sayıda İnsan Kaynakları konferansında konuşmacı olarak yer aldı; yurt içi ve yurt dışında farklı İK çalışma gruplarında görev aldı. İlik halen insan kaynaklarında 20 yılı aşan tecrübesi ile kuruluşların organizasyon ve insana dair gereksinimlerini “bütünsel” bir bakış açısıyla ele almakta ve uygun “İnsan Kaynakları” çözümleri konusunda onlara danışmanlık yapmaktadır.

Profesyonel koçluk sertifikasyonunu Uluslararası Koçluk Federasyonu onaylı ADLER International Learning’de tamamlayan İlik, “lider koçu” olarak liderlerin “farkındalık ve dönüşüm” yolculuklarına keyifle rehberlik ve eşlik etmeye devam etmektedir.

Utku İlik çeviklik konusunda “Kişisel Çevikliğin Keşfedilmesi - Çevik Zihniyetle Liderlik”, “Çevik Organizasyonlar”, “Çevik İnsan Kaynakları” gibi alanlarda çalışmakta, eğitimler vermekte ve bu alanlarda değişim isteyen kuruluşlara danışmanlık yapmaktadır; İlik ayrıca verdiği “Yüksek Performanslı Lider Takım”, “Koçvari Liderlik” gibi farkli liderlik programları ile liderlerin gelişimine katkı sağlamaktadır.

1970 doğumlu olan İlik, evli ve Ege İlik’in babasıdır.

ADLER INTERNATIONAL