Adler Gazetesi

Coaching for positive change

 

 

Koçluğun Tarihi ve Felsefesi

Koçluk sadece bir meslek, yapılan ve karşılığında para kazanılan bir iş değildir. İnsanların ruhuna, bedenine, duygularına ve zihnine dokunan, farkındalık ve aydınlanmayla gelecek, hak edilen zengin geleceğin ışık elçisi olmaya soyunmak demektir.

Koçluk bir yolculuktur. Önce koç olma, sonra da bu olma halinin diğer insanlara yansıması için araçlar sunmak, insanların istediği geleceğe gidebileceği araçlar sunarken öğrenmeye, gelişmeye ve olmaya devam etmek demektir.

Binlerce yıldır kullanılan araçları kimseye mal etmeden, evrenselliği anlamak, günümüz insanın ulaşmayı istediği yere ulaşması için yeniden gözden geçirilen araçları kullanabilmek için sürekli öğrenme ve gelişmeye devam etmektir.

Aristo’nun koçluğunda Büyük İskender, Şems’in koçluğunda Mevlana, Lala ların koçluğunda büyük Padişahların başardıklarını yeniden yaratabilmek için ruhunu, bedenini, zihnini ve duygularının liderliğini ele almaktır.

Vedat Erol
PCC, ACPC

 

Koçluk Ne Öğrendim

Uzun yıllar koçluk yolculuğunun içinde ne öğrendim diye baktığımda; pek çok şey arasında “ Koçluk bilmeyi yapmaya, yapmayı da olmaya dönüştüren bir süreç” öne çıkıyor.

Pek çok İnsan ne istediğini biliyor. Bazen bu “bana ne gerekli/lazım?” sorusuyla karışsa da biliyorlar. İstediklerini elde etmek için eyleme geçenlerin oranı birinciye göre düşük. Eyleme geçenler arasında pek azı bu eylemi/davranışı alışkanlığa dönüştürebiliyor.

Alışkanlığa ve buradan varlığımızın bir parçası haline dönüşen isteklerimizin gerçekleşmesi bize doğal ve kolay geliyor.

Siz hangi gruptansınız? “Bilenler mi?” “ Yapanlar, eyleme geçenler mi?” Yoksa “Olanlar dan mı?”

Ahmet Süha Koçel
PCC, ACPC

 


28 Mart 2015
Burcu Yalman'dan 'Koçlukta Etkili Keşif Görüşmeleri' Atölyesi!


1 gün sürecek olan programda katılımcılar, Keşif Görüşmesi bağlamında, koçluk süreçlerine nasıl etkili bir başlangıç yapabileceklerine dair bilgi, deneyim ve anlayış kazanacaklardır. Programla ilgili detaylı bilgi ve katılım için lütfen workshop@adlerce.com adresine mail atın!
17 Nisan 2015
Ayla Türkmen’den ‘Bilinçli Farkındalık (Mindfullness)’ Eğitimi;


1 günlük Bilinçli Farkındalık Atölyesinde, hayatınızı, tüm potansiyelinizi ortaya koyarak yaşayabilmeniz için gereken araçlar sunumaktadır. Çalıştığınız kurumunuzu başarıya taşımak için daha verimli, yaratıcı ve barışçı ama iddialı bir iş ortamı oluşturmanızı destekler. Nisan ayında başlayacak olan atöyle ile ilgili detaylı bilgi ve kayıt için workshop@adlerce.com adresine mail atabilirsiniz!“Conflict Management Coaching” Programı Açıldı...!


Adler CE ve Cinergy Coaching Company iş birliği ile ilk defa ‘Conflict Management Coaching’ Programı mart ayında Türkiye’ye gelmiştir. Kurumlar içerisindeki bir çok konuya farklı ve etkili bir şekilde değinen program hakkında detaylı bilgi almak için lütfen info@adlerce.com adresine mail atın..


ICF Türkiye 4. Koçluk Konferansı için kayıtlar başladı!


ICF Türkiye tarafından 14 - 15 Nisan tarihinde Wyndam Otel Levent’te gerçekleştirilecek 4. Koçluk Konferansı, bu sene ilk kez iki günlük bir program dâhilinde düzenleniyor. Atölye çalışmaları ve alanında uzman konuşmacılarla renklenecek konferansın teması ise "Lead Your Life – Hayatını Yönet” olarak belirlendi. Katılım için ICF ile iletişime geçiniz.


Türkiye’de ilk defa “Medical Coaching” Programı Başlıyor!


Türkiye’de ilk defa Adler ve Medical Coaching Training Institude iş birliği ile gerçekleşecek Medical Coaching Programı bilgilendirme webinarları Mart itibariyle sizleri bekliyor! Webinarlara katılarak eğitim hakkında bilgi edinmek ve süreci anlamak için lütfen workshop@adlerce.com adresine mail atınız. Webinarlar Mayıs ayına kadar devam edecektir.


03 - 05 Nisan 2015
Burcu Yalman’dan ‘Öze Dönüş (Coming into your Own- CIYO)’ Programı!


3 gün süren Öze Dönüş Programı, Kalp- Ruh- Zihin- Beden bütünlüğünde, düşünme, hissetme, keşif ve yenilenmedeneyimi sağlayan, kadınlara özel bir içsel liderlik gelişimi programıdır.

CIYO, eril enerjinin hakim olduğu çağımızda, katılımcıların özlerini keşfedip, içerindeki dişi-eril enerji dengesini bulmalarına, yaşamın her alanında benliklerini koruyarak varolmalarına, kendi bilinçli

 

Koçluk ile tanışmam ve Adler CE’nin 3 hafta süren Profesyonel Koçluk Sertifika Programlarına katılımım 2012 yılında gerçekleşti. Aynı yıl Koç Topluluğu, Kurumsal İç Koçluk programını başlattı. Eğitimimi tamamlamamın hemen ardından, kurumsal iç koç olarak kazanımlarımı hızlıca Topluluk içinde katma değere dönüştürme fırsatını yakalamış olmak o dönemde beni oldukça heyecanlandırdı. Halen aynı heyecanla, bu programdaki rolümü sürdürmekteyim.

Kurumsal İç Koçluk Programı ile amacımız, liderlik gelişimine odaklanarak bireylerde ve şirketlerde pozitif değişimler yaratmaktır. “Koç Topluluğu Kurumsal Koçluk Modeli” nin uygulandığı programda Topluluk içinde kurumsal iç koçlarımızı yetiştirmekteyiz. Adler CE ’nin Profesyonel Koçluk programını tamamlayan, farklı şirket ve fonksiyonlarda çalışmakta olan yöneticilerimiz kurumsal iç koçlarımız olarak bugün Topluluk içinde farklı şirketlerdeki kişilere koçluk hizmeti vermektedirler. Koçluk hizmeti alacak kişiler de program öncesinde Pozitif Değişim Koç Gibi Lider eğitimlerini tamamlayarak koçluk bakış açısı kazanmakta ve temel koçluk yetkinlikleri ile ilgili bilgilere sahip olmaktadırlar.

Koçluk Programları ’nı tamamlayarak Koç Topluluğu Kurumsal Koçluk formasyonunu kazanan iç koçlarımız, bu çatı altında ortak bir dil ve kültürde buluşarak güçlü bağlar kurmaktadırlar. İç koçlarımızın bağlılığı, koçluğa ve programa olan inançları sayesinde koçluk yaklaşımı Topluluğumuz genelinde daha da yaygınlaşarak büyük bir değer yaratmaya devam etmektedir. Şirketlerimiz arasında işbirliğini de kuvvetlendirmek yönünde büyük etki yaratan kurumsal koçluk uygulamasının sağlam temellerle uzun yıllar liderlik gelişimini destekleyeceğine inanıyoruz.

Burcu Kanber
Koç Holding- İnsan Kaynakları Müdürü