Adler Gazetesi

Coaching for positive change

 

 

Burcu Yalman
PCC, ACPC, ACT

DİNLEME SANATI – 1. Perde

Çiçeği burnunda koçların en zorlandıkları konulardan biri dinlemek. Ne gariptir ki hiç çaba sarfetmeden sadece durmayı ve susmayı gerektiren edilgen bir durummuş gibi görünen dinleme bizi en çok zorlayan koçluk yetkinliklerinden biri. Zorlanıyoruz çünkü koçlukla tanışıncaya kadar dinleme nedir, nasıl dinlenilir öğrenmedik. Dinlemeyi değil konuşmayı, ifade etmeyi, fikir savunmayı, ikna etmeyi, müzakereyi öğrendik. Bizden olsa olsa dinlememiz değil susmamız istendi. Ya da dinlemeyi, münazaralarda karşı tarafın savını çürütmek için eksiği, aksağı, zayıf noktayı yakalamak, cevap vermek ve üstün gelmek üzere bildik, kullandık. Sonra bir gün geldi ve bize dendi ki: Dinle. Konuyu değil kişiyi dinle. Derin dinle. Aktif dinle. Çözüm üretme. Görüş bildirme. Tavsiye verme. Nasıl yani?

“Hocam ne kadar sabırlısınız! Ben mümkün değil böyle sabırlı olamam”. Demolar sonrası genelde duyduğum geribildirim. Oysa ki iyi dinlememi sağlayan beceri sabır değil. Tam tersi sabırlı olmalıyım diyorsak dinlemiyoruz. Çünkü sabır beklemede var. Danışanın iki lafı arasındaki boşluğu yakalamak ve sormak için sabır gerek. Ya da danışanı götürmek istediğimiz bir yer, söyletmek istediğimiz bir söz varsa o gelinceye kadar sabırla bekliyoruz. Dilimizde ifade edilmek için can atan düşünceler, fikirler, tavsiyeler varsa, koçluk görüşmesinin sonuna kadar zor sabrediyoruz onları içerde tutalım diye. Olma haliniz sabır modundaysa emin olun dinlemede değil beklemedesiniz.

Hiç sualtı dalışı yaptınız mı? Size ait üzerinizde ne varsa, kıyafet, takı, cüzdan herşeyi bırakıp sualtı dünyasına uygun şekilde hazırlanıp kendinizi suya bırakırsınız. Derinlere doğru indikçe bambaşka bir dünya açılır karşınızda. Derin bir sessizlik vardır bu dünyada ve aslında o sessizliğin de bir sesi bulunur. Siz adeta nefesinizi, kalbinizi tutar büyük bir merakla o sessizliğin içindeki sesi duymaya, bu bambaşka dünyanın içindeki hazineleri keşfetmeye çalışırsınız. Diliniz susmuştur. Zihniniz susmuştur. Sessizliğinizde sadece keşfe dair büyük bir arzu ve merak yatar. Bu, hiç bir anı kaçırmamak için anda olmayı, her gelene karşı tetikte durmayı, olanı olmayanı kabul etmeyi öğretir size. Nefesiniz bir tüp dolusu oksijen kadardır ve o tüpü en etkin şekilde kullanmak esastır.

Dinleme de tıpkı sualtı dalışı gibidir. Kendinize ait duygu, düşünce, görüş, değer ne varsa geride bırakıp danışanın suyun altında kalan, görünür olmayan iç dünyasına dalarsınız. Tüpteki nefesiniz, görüşmedeki zamanınızdır. O zamanı bekleyerek, susarak değil, aktif ve derin dinleyerek geçirirsiniz. Gelen her içsel hazineyi geldiği andaki haliyle alır, kabul eder derinine iner, yansıtırsınız siz böyle dinledikçe, o dünya daha da açılır çünkü açılmaya ve kendini olduğu gibi göstermeye ihtiyacı vardır. İşte sizi o dünyanın derinliklerine götüren ve insanlara o ana kadar hiç dinlenilmedikleri gibi dinlenildikleri hissi veren, sabrınız değil, anda oluşunuz, kabulünüz, keşfe dair merak ve arzunuzdur.

“Peki zihni nasıl susturacağız, kendimizi nasıl unutacağız hocam?” Dinlemenizi derinlere inme arzusu ve keşif merakı ile gözünüz ve gönlünüzü de katarak yaptığınızda zihniniz büyük ölçüde susacak ve sadece tanıklık edecektir. Zihne susmayı öğreten bir takım ritüelleri de hayatınıza katabilirsiniz. Bu ritüel ve yöntemleri de bir başka yazımda paylaşacağım.

Derinine dinlediğiniz ve dinlendiğiniz nice anlar dileğiyle.

 

Cinnie Noble

PCC

Çatişma Yönetimi Koçluğu: Hizli Büyüyen Bir Uzmanlik

Koçlar olarak danışanlarımızdan deneyimledikleri kişiler arası çatışmalardan şikayet ettiklerini, kaygılandıklarını ve strese girdiklerini genelde duyarız. Bu durum, iş yerlerinde, evlerinde, arkadaşları arasında, aile bireyleri ile ve çalıştıkları ve bulundukları diğer bağlamlarda olabilir.

Çatışma yönetimi koçluğu koçluk alanında düzenli bir şekilde ortaya çıkmıştır. Danışanların özel ve iş yaşamlarında anlaşmazlıklarla boğuştukları zaman kullanmak üzere koçlara belirli bir çerçeve sağlamaktadır. Bu koçluk formu, sağladığı diğer hususların yanı sıra, danışanları diğer kişiye duydukları olumsuz tepki ve bu kişi ile aralarında oluşan zor dinamiği yıkmaya davet eder. Buna ilaveten, çatışma ile en etkin şekilde nasıl başa çıkacaklarına dair oluşturacakları bir süreci temin eder.

Çatışma yönetimi koçluğu, kişiler arası bir çatışma çıkmadan önce, çatışma süresince veya çatışma çıkmasından sonra kullanılabilir. Daha fazla bilgi iki koçluk kitabından edinilebilir:

* Conflict Mastery: Questions to Guide You
* Conflict Management Coaching: The CINERGY Model

 Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek Medical Koçluk Programına sizleri bekliyoruz!


Adler Central Europe, Medical Coaching Institute, MCI (Medikal Koçluk Enstitüsü) ile işbirliği yaparak Medikal Koçluk Eğitimi 13 Ağustos’ta başlayacaktır. Medikal Koçluk ile danışanlarınızın medikal problem ve/veya sorunları olduğu zamanlarda bu durumlarla duygusal ve zihinsel olarak baş edebilme kapasitelerini oluşturma ve geliştirmelerini sağlayın. Siz de Türkiye’deki ilk Medikal Koç olmak için bu fırsatı kaçırmayın. Detaylı bilgi için workshop@adlerce.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz!İzmir’de Koçluk Programlarımızı başlatıyoruz!


İstanbul’dan sonra uzun bir aranın ardından İzmir’de ICF onaylı Profesyonel Koçluk Programlarımızı 22 Temmuz’da başlatıyoruz. Yaz Dönemini İzmirli Katılımcılarımızla birlikte geçirmenin heyecanını sizlerle paylaşmak isteriz. İzmir Programlarıyla ilgili bilgi için dilediğiniz zaman sizlere de yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.


Anlaşmazlık Yönetimi Programı Ekim ayında tekrar sizlerle...


Anlaşmazlık Yönetimi Koçluğunun gelişmesinde öncü olan Cinnie Noble, CM, BSW, LLM (ADR), ACC, Cmed tarafından Ekim ayında tekrardan gerçekleşecek olan Program ile kişilerin etkin bir şekilde belirli anlaşmazlıkları önlemenize veya yönetmeleri ve çatışma yönetimi yetkinliklerini arttırmanız hususunda yetkinlik kazanın. Bu programı hem Kurumlar içerisinde hemde bireylere açık olarak vereceğiz. Detaylı bilgi için workshop@adlerce.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz!Practicum Eylül Dönemi Kayıtlarımızı Kapatıyoruz..


Sertifkalı Koçluk Programları ardından koçluk yolcuğunuza derinlik katan İleri Düzey Koçluk Programı: PracticumTM Programı Eylül dönemine gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Kısıtlı kontenjandan dolayı kayıt için lütfen practicum@adlerce.com adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.Bayramınız Kutlu Olsun!

Adler Ailesi olarak Şeker Bayramınızı Kutlar, sevdiklerinizle beraber şeker tadında bir bir bayram geçirmenizi dileriz... 

Hüseyin Coşkun

Barilla İnsan Kaynakları Yöneticisi

Şirketteki yönetim ekibinin gelişimi için farklı bir yöntem ve alışagelmiş metotların ötesinde bir uygulamaya ihtiyacımız vardı. Klasik sınıf içi eğitimlerin etkisi hem kısıtlı hem de özellikle üst düzey yönetim ekibi seviyesinde yeterli olmayabiliyordu. Bu amaçla beklentilerimizi karşılayacak uygun bir program arayışına girdiğimiz zaman şirket olarak yolumuz “koçluk” ile kesişti. Koçluğun insanı merkeze alan yaklaşımı ve pratik uygulamalarının ihtiyacımızı karşılamaya yönelik olduğunu kısa zaman içerisinde keşfettik.

Koçluğun doğru yöntem olduğuna karar verdikten sonra sıra bu konuda kimden hizmet alacağımız noktasına gelmiş idi. Bu aşamada pek çok şirket ile görüşmemiz ardından, ekol olarak koçluk yaklaşımına kattığı yorum, deneyimli ve geniş danışman kadrosunun yanı sıra müşteri odaklı yaklaşımı temel alan yönetim ofisi ile Adler “doğal tercihimiz” oldu…

Programların şirketimizde uygulanması aşamasında Adler ekibi ile çok verimli ve keyifli zamanlar geçirdik. Üst Düzey Yönetimi ekibimize uygulanan ve 6 ay süren koçluk gelişim programı ile tüm yöneticilerimiz hem kendileri hakkında farkındalıklarını arttırmak hem de iletişim ve yönetim becerilerini geliştirmek anlamında oldukça faydalandılar. Paralel olarak aynı dönemde katıldığım Adler Sertifika Programı sayesinde Usta Koçluğa doğru ilerlemenin bana sonsuz katkıları oldu. Artık hayata, işe ve her şeyden önemlisi kendime bakış açım eskisi gibi değil...

Kişinin kendisini ve hayatı keşfetme yolculuğu keyifli ancak aynı zamanda zorlayıcı. Bu yolculuk sırasında tüm içtenlikleri ile kendilerini koçluk sürecine dahil ettikleri ve destekleri için Barilla’daki çalışma arkadaşlarıma ve yöneticilerime, ihtiyaç ve beklentilerimizi çok iyi anlayarak şirketimize uygun bir program dizayn ettikleri için Adler yönetim ofisine ve hayatımızdaki değişim ve gelişim fırsatlarının farkına varmamızı sağladıkları için tüm koçlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgilerimle...

 
Ana Sayfa  |  Adler  |  Hizmetler  |  İletişim