CF

Yönetici Koçluğu

Tarafsız, Etkin ve Akıcı Bir Gelişim Platformu

Günümüz dünyasında şartlar ve araçlar o kadar hızlı değişiyor ki, bazen “değişmeyen tek şey değişimin kendisidir” sözü bile yetersiz kalabiliyor. Bilgi teknolojilerinin gelişimi ile organizasyonel yapılar, görev tanımları gibi görece makro kavramların yanı sıra çalışanların bakış açıları ve istekleri de değişimden etkileniyor.

Üst ve orta düzey yöneticiler profesyonel bir koç ile çalışarak hem kişisel hem de profesyonel yaşamda karşılaştıkları sorunlara kalıcı ve etkili çözümler üretebilir, tarafsız ve bağımsız bir gelişme ortamında vizyon sahibi liderlere dönüşerek değişimi yönlendirebilirler.

Yönetici koçluğu, koçun uzman rolünü üstlendiği olaylarda, daha çok yöneticinin farkındalığını, öğrendiklerini, gelişimini ve seçimlerini yönlendirdiği durumlar arasında değişiklik gösteren bir süreci kapsar. Bu koçluk biçimi, temelde beceri gelişimini ve performansa odaklanmayı içerirken, genel gelişime de fırsat verir.

Danışanlar ve koçlar yapılacak eşleştirmeler doğrultusunda kendi aralarında belirleyecekleri tarih, saat ve yerlerde buluşarak koçluk seanslarını gerçekleştirirler. Adler Central Europe koçları ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) ile imzaladıkları etik kuralları anlaşması çerçevesinde danışanın en yüksek çıkarlarını ve kişisel bilgileri ile seans içeriği hakkında hiç bir bilgiyi danışanın izni olmadan kimseyle paylaşmayacaklarını taahhüt ederler. Koçluk hizmetinin verimli olması için Adler Central Europe her danışanın koçuyla minimum 10 seans birlikte olmasını tavsiye eder.

AŞAMALARI:

Danışan kendine en uygun koçu Adler Central Europe’un profesyonel koçları arasından kendi istekleri doğrultusunda seçer.

Seçim sonrasında koç ve danışan ücretsiz bir tanışma seansı düzenleyerek en doğru seçimi yaptıklarına emin olurlar, olmamaları halinde Adler Central Europe yeni bir koç ile eşleşmeleri için süreci yeniden başlatır.

Önceden belirlenen sayı ve sıklıkta gerçekleştirilen seanslar sonunda bir değerlendirme görüşmesi gerçekleştirilir.

Hizmetin devamı süresince danışanın ve sponsorun isteğine bağlı olarak değerlendirme görüşmeleri düzenlenebilir.

Neden Profesyonel Yönetici Koçluğu?

Koçluk yetkinlikleri artık temel iş becerileri olarak görülüyor: Kısa süre öncesine kadar koçluk “arızayı gidermek” amaçlı bir terapi çeşidi olarak görülürken artık temel yetkinlikleri iş tanımlarına ve performans değerlendirmelerine ilk sıradan giren bir meslek olarak anılıyor. Liderlerin insan geliştirme kabiliyeti, kurumsal bir öncelik haline geliyor.

Yöneticilerin ‘benim dediğim olacak’ yaklaşımının yerini yeni bir profesyonellik alıyor: Yöneticilerin alanlarında uzman olmalarının yanı sıra ekiplerini geliştirmek ve uyumlu çalışma ortamı yaratarak performansı arttırmak konusunda da beceri göstermeleri gerekiyor. Liderler ekiplerinin inisiyatiflerini ve yaratıcılıklarını geliştirmenin öğrenilebilir bir beceri olduğunu artık biliyorlar.

Koçluk becerileri, toplantılar için vazgeçilmez bir özellik olarak görülüyor: Çok fazla toplantıya girip çıkmaktan gün geçtikçe daha fazla yorulan çalışanların şikayetleriyle birlikte yöneticiler artık daha derin bir anlayış sağlamak için, soru sormak gibi koçluk becerilerini uygulamanın, bu toplantıların değerini artırdığını anlıyorlar.

Koç Seçimi Süreci – En Uygun Olanı Bulma

Yönetici koçluğunun en önemli esaslarından biri, koç ve yönetici danışanın birbirine karşı rahat olmasıdır. Özellikle de yönetici danışan, birlikte çalıştığı koçla iyi bir uyum sağladığını hissetmek ister.

Seçim görüşmelerinizin öncesinde üzerinde durmanız gereken bazı soruları şöyle sıralayabiliriz:

 • Bir koçta aradığım özellikler nelerdir?
 • Aldığım koçluk hizmetinde hangi noktalara odaklanmak istiyorum?
 • Koçuma güven sağlayabilmem için, onun hakkında neler bilmem/öğrenmem gerekiyor?
 • Koçuma güvenebileceğime inanmam için onun hakkında neler hissetmem/duymam gerekiyor?
 • Koçluğa ilişkin ne gibi kaygılarım var?
 • Koçunuzu seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörlerse şöyle sayılabilir:
Uyum 
 • Dostça bir ilişki
 • Koça duyulan güven
 • Liderler için Yönetici Koçluğu Hizmeti neden veriliyor?
 • Yönetici Koçluğu Programı, siz bu önceliklere odaklanırken, size kişiselleştirilmiş bire bir destek sağlamanın yanında, bir koç ve koçlar lideri olarak gelişiminizi sürdürmenize yardımcı olur. Bir Yönetici Koçu ile çalışmak, güçlü noktalarınızı daha da güçlendirmeye ve gelişim alanlarınıza odaklanmaya gayret ettiğiniz sırada, sizin için özel ve gizli bir öğrenme ortamı sunar.
 • Yönetici Koçluğu hizmeti Adler Central Europe’un her biri en az 10 yıllık profesyonel yöneticilik deneyimine sahip ICF lisanslı ve Adler sertifikalı profesyonel koçları tarafından sunulmaktadır. Danışanlar birlikte çalışmak istedikleri koçları kendi belirleyecekleri kriterler doğrultusunda seçerler


Adler Central Europe Profesyonel Yönetici Koçları

ADLER INTERNATIONAL